HomeΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΠροβάδισμα με 2-0 στις νίκες

Προβάδισμα με 2-0 στις νίκες

Δημοσιεύτηκε στις:

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Λευκόθεο ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα και στην Πετρολίνα ΑΕΚ που ήταν το δεύτερο για την ημιτελική φάση των πλέι-οφ για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League και για το ζευγάρι των θέσεων 1 & 4.

Τελικά η ΑΕΚ κέρδισε με 86-85 και έφθασε στη δεύτερη νίκη, έναντι καμιάς του ΑΠΟΕΛ και πλέον, χρειάζεται μιαν ακόμη, για να προκριθεί στην τελική φάση.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Brown (31 πόντοι, 10/10 βολές, 6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ).

Ημίχρονο δυο όψεων ήταν το σκηνικό της αναμέτρησης κατά το πρώτο της μισό. Αργό τέμπο στο πρώτο του κομμάτι και γρήγορο στο δεύτερο, με την ΑΕΚ να προηγείται στο 10` με 15-11 και στο ημίχρονο με 45-37.

Ο Blackmon ήταν ο παίκτης από πλευράς ΑΠΟΕΛ, που ουσιαστικά κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ καθώς είχε σημειώσει τους μισούς περίπου πόντους για την ομάδα του, τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα, κυρίως με τους Σιμιτζή, Brown.

Κατά την 1η περίοδο, δεν σημειώθηκαν αξιοσημείωτες διακυμάνσεις, ενώ κατά τη 2η, η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα σε όλο το χρονικό της διάστημα, προβάδισμα που κυμαινόταν από τους τρεις ως τους 8 πόντους και όλα αυτά, είχαν σαν αποτέλεσμα, το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους με 45-37.

Στο +13 ανέβηκε η διαφορά, πάντα για την ΑΕΚ στις αρχές της 3ης περιόδου, όταν το σκορ πήγε στο 50-37. Ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, βρίσκοντας λύσεις, κυρίως μέσα από την άμυνα, έριξε τη διαφορά στο -7 και ενώ στο 25` το σκορ είχε πάει στο 54-47.

Ο χρόνος κυλούσε, με την ΑΕΚ να συντηρεί ένα συνεχόμενο προβάδισμα, με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει σε 61-55 λίγο πριν το 28` (Ο McKinnis, έδινε λύσεις στο σκοράρισμα), ενώ στο 30`, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 63-59.

Με τη διαφορά στους 4 πόντους, η 4η περίοδος, αναμενόταν με αρκετό ενδιαφέρον και ενώ στις αρχές της ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 66-66 και λίγο μετά, προηγήθηκε με 68-66 και για πρώτη φορά, μετά το 9-8 στις αρχές.

Οδεύοντας προς τα τελικά χρονικά της σημεία η αναμέτρηση, ταυτόχρονα και η αγωνία ανέβαινε στο κατακόρυφο και ενώ στα επόμενα χρονικά σημεία ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε ένα προβάδισμα γύρω στο +4, αλλά λίγο μετά το 37`, η ΑΕΚ προσπέρασε με 75-74, με τον Brown, να δίνει αρκετές λύσεις για την ομάδα της Λάρνακας.

Στο 39`39’’ με καλάθι του Bishop η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 82-78 και ήταν κοντά στη νίκη, αλλά στο 39`45’’ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 82-81 με τρίποντο του Παπαμιχαήλ.

Τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 86-85, καθώς στα τελικά χρονικά σημεία το παιχνίδι πήγαινε συνεχώς στη γραμμή των βολών, αλλά με την ΑΕΚ να κρατάει ένα ελαφρύ προβάδισμα και τελικά να φθάνει στη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 37-45, 59-63, 85-86.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Blackmon 31 (3), Κοιλαράς 3 (1), Γεωργακούδης, McKinnis 19, Nottage 7 (2), Γιανναράς 10 (1), Παπαμιχαήλ 8 (2), Σολωμού, Πυρίλλης, Galloway 7,

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 12, Brown 31 (3), Patton 4, Παντελή, Μαντοβάνης, Bishop 14, Σιμιτζής 18 (4), Σιζόπουλος 7 (1).